JUMP SPORT CUP BMX & 4X 12.–13. Apríla 2008: Často kladené otázky

Sobota – preteky 4X

Kedy mám prísť?
Pred 9. hodinou. O 9:00 končí prezentácia a neskôr sa nebude dať na preteky prihlásiť.

Musia prísť so mnou aj rodičia?
Ak máš menej ako 18 rokov, na preteky Ťa prihlasuje rodič alebo zodpovedný zástupca. Ak nemôžu prísť, prines so sebou písomný súhlas s Tvojím štartom na pretekoch podpísaný rodičom.

Čo si mám priniesť?
Kartičku poistenca, bicykel, prilbu a rukavice. Tieto veci sú nevyhnutné. Odporúčame aj chrániče kolien a lakťov. Ak nemáš, obleč si aspoň dlhé nohavice a tričko s dlhým rukávom.

Na akom bicykli môžem pretekať?
Na ľubovoľnom bicykli v dobrom technickom stave. Odporúčame horský alebo bikrosový.

Do ktorej kategórie sa mám prihlásiť?
Ak nemáš licenciu (tá je podmienkou pre štart v kategórii muži alebo ženy na Majstrovstvách Slovenska 4X), tak podľa veku dosiahnutom v tomto kalendárnom roku v jednej z kategórií 4X hobby: do 12, 13.–16., 17+. Nemusíš mať obavy, pri registrácii Ťa zaradia do správnej kategórie podľa dátumu narodenia uvedenom v kartičke poistenca.

Môžu pretekať aj menšie deti, napríklad 6 ročné?
Principiálne môžu, štartovali by v kategórii do 12 rokov. Odporúčame však, aby sa zúčastnili pretekov radšej v nedeľu, kedy sú kategórie odstupňované po dva roky (už od najmenších detí do 6 rokov) a budú môcť pretekať so svojimi vrstovníkmi.

Môžu pretekať aj dievčatá?
Môžu, budú pretekať v kategórii spolu s chlapcami o rok mladšími.

Budem pretekať spolu s bikrosármi?
Môže sa stať. Na 4X sa môžu prihlásiť aj bikrosári. Budú mať však oproti Tebe veľkú nevýhodu. Okrem fourcrossu musia odjazdiť aj najmenej ďalších 6 jázd v rámci Slovenského pohára BMX a znova vyjsť na štart (budú mať kratšie prestávky na oddych medzi svojimi jazdami) a tak tí so slabšou kondičkou môžu mať problém.

Ako sa bude pretekať?
Pred pretekmi musia všetci pretekári absolvovať tréning, aby sa oboznámili s traťou. Tréning bude len pre pretekárov so štartovným číslom (dostanete ho pri prezentácii) v čase od 8.30 do 9.30.

O 10.00 začína kvalifikácia. Pretekári budú štartovať po jednom a každému odmeriame čas, za aký príde do cieľa. Podľa dosiahnutých časov budú pretekári v rámci jednotlivých kategórií nasadení do pavúka, podľa počtu pretekárov štartujúcich v jednotlivých kategóriách to bude pre 8, 16 alebo 32 pretekárov. Ako vyzerajú možné pavúky si môžete pozrieť vo výsledkoch z minulého roku.

Po kvalifikačných jazdách bude nasledovať tréning bikrosárov – účastníkov Slovenského pohára BMX. V rámci tréningu s rampou si aj pretekári 4X budú môcť vyskúšať pneumatické štartovacie zariadenie (merané jazdy sa pôjdu s elektrickým štartovacím zariadením s časomierou).

O 13. začnú preteky. Najskôr odštartujú prvé rozjazdy bikrosárov, potom prvé vyraďovacie kolá 4X. Počas celých pretekov sa budú striedať BMX a 4X. Presné poradie jázd určí hlavný rozhodca podľa počtu pretekárov 4X. Vo vyraďovacích jazdách 4X budú odrazu štartovať 4 pretekári, prví dvaja v cieli postupujú ďalej, 3. a 4. vypadávajú z ďalších jázd. Najlepší štyria sa stretnú vo veľkom finále. Pretekári, ktorí vypadli v semifinále sa stretnú v malom finále o poradie na 5.-8.mieste. Poradie na ďalších miestach sa určí podľa toho, kto sa až kam dostal v postupových kolách a na ktorom mieste vo svojej poslednej jazde skončil. Medzi tými, ktorí skončili rovnako o poradí rozhoduje čas dosiahnutý v kvalifikácii.

Aké budú ceny?
Hodnotné vecné ceny a poháre. Vďaka sponzorom si ceny odnesú nielen tí najlepší, ale všetci zúčastnení pretekári dostanú diplom, občerstvenie a suveníry.

Bude na pretekoch aj bufet?
Bude.

Nedeľa – preteky MTB a OPEN

Kedy mám prísť?
Pred 9. hodinou. O 9:00 končí prezentácia a neskôr sa nebude dať na preteky prihlásiť.

Musia prísť so mnou aj rodičia?
Ak máš menej ako 18 rokov, na preteky Ťa prihlasuje rodič alebo zodpovedný zástupca. Ak nemôžu prísť, prines so sebou písomný súhlas s Tvojím štartom na pretekoch podpísaný rodičom.

Čo si mám priniesť?
Kartičku poistenca, bicykel, prilbu a rukavice. Tieto veci sú nevyhnutné. Odporúčame aj chrániče kolien a lakťov. Ak nemáš, aspoň dlhé nohavice a tričko s dlhým rukávom.

Na akom bicykli môžem pretekať?
Na ľubovoľnom bicykli v dobrom technickom stave. Odporúčame horský alebo bikrosový.

Do ktorej kategórie sa mám prihlásiť?
Podľa veku dosiahnutom v tomto kalendárnom roku do jednej z kategórií MTB, alebo ak si trúfaš, tak do kategórie OPEN. Nemusíš mať obavy, pri registrácii Ťa zaradia do správnej kategórie podľa dátumu narodenia uvedenom v kartičke poistenca.

Kto môže štartovať v kategóriách MTB a kto v OPEN?
Preteky MTB sú myslené ako náborové pre amatérskych cyklistov bez licencie. Pretekárom s licenciou a pretekárskymi skúsenosťami v BMX, 4X či DH je určená kategória OPEN, kde si môžu zmerať svoje sily so seberovnými.

Môžem sa prihlásiť aj do kategórie podľa veku aj do kategórie OPEN?
Nie, pred prihlásením sa musíš rozhodnúť, či chceš štartovať vo svojej vekovej kategórii o vecné ceny, alebo sa prihlásiš do prestížnej kategórie OPEN, v ktorej sa preteká o finančné ceny.

Môžu pretekať aj dievčatá?
Môžu, budú pretekať v kategórii spolu s chlapcami o rok mladšími.

Budem pretekať spolu s bikrosármi?
Pretekári BMX s licenciou majú vypísané vlastné kategórie v rámci pretekov Slovenského pohára BMX. Pretekov MTB sa nemôžu zúčastniť. V jednej jazde sa s nimi môžeš stretnúť len v prípade, že sa prihlásiš do kategórie OPEN.

Ako sa bude pretekať?

Pred pretekmi musia všetci pretekári absolvovať tréning, aby sa oboznámili s traťou. Tréning bude len pre pretekárov so štartovným číslom (dostanete ho pri prezentácii) v čase od 8:30 do 9:30.

O 10:00 začínajú preteky. Preteká sa systémom "každý s každým" (KSK). Pretekári štartujú v skupinách najviac po 8 pretekárov. Absolvujú 5 rozjázd, počas ktorých sa v rámci kategórie mení zloženie jednotlivých rozjázd tak, aby sa v nich stretol každý s každým. Ak je v kategórii najviac 8 pretekárov, jazdia vo všetkých rozjazdách spolu, výsledky jednotlivých rozjázd sa spočítajú a súčty určia poradie. Ak ich je viac ako 8, prvých 6 pretekárov s najlepším súčtom bodov z rozjázd postupuje priamo do finále, ostatní sa stretnú v boji o zvyšné dve postupové miesta v B-finále (z B-finále do A-finále postupujú pretekári, ktorí dôjdu do cieľa na prvých dvoch miestach). A-finále určí poradie na prvých ôsmich miestach.

Ak sa Ti to zdá zložité a nerozumieš tomu, nemaj obavy. Na pretekoch počúvaj hlásateľa a sleduj rozpisy na tabuli. Usporiadatelia budú volať pretekárov na štart a ešte aj na rampe kontrolovať podľa štartových čísel.

Aké budú vecné ceny?
Fakt dobré. Ako vždy na našich pretekoch. Vďaka sponzorom si ceny odnesú nielen tí najlepší, ale všetci zúčastnení pretekári dostanú diplom, občerstvenie a suveníry.

Aké budú finančné ceny v kategórii OPEN?
V kategórii OPEN bude odmenených prvých 8 pretekárov (všetci finalisti) finančnými cenami v hodnote: 1500, 1000, 700, 500, 400, 300, 200, 100 Sk.

Bude na pretekoch aj bufet?
Bude.

Bude aj tombola?
Bude. Lístky si budú môcť za 20 Sk zakúpiť nielen pretekári, ale všetci záujemcovia v kancelárii pretekov. Žrebovanie tomboly bude po skončení pretekov pred vyhlasovaním výsledkov.