Úspechy: 2009

Majstrovstvá Európy BMX , 8. – 12. 7. 2009, Fredericie, Dánsko
autor: Martin Tomčo

8. 7. streda
Prichádzame do Fredericie vo výprave dvoch áut. V campingu sme sa hneď usadili a aj keď cena bola trochu prehnaná, s jeho úrovňou sme boli celkom spokojní. Počasie bolo dosť premenlivé, ale našťastie ani búrky ani silný dážď. Preteky sa konali v hale, takže jazdcom nerobil problém ani vietor, ani blato. V stredu sme ešte stihli tréning, za ktorý si organizátori vzali do vrecka po 5 eur od každého z nás. Dráha bola celkom pekná a široká, len kúsok kockatá a hrboľatá, ale po niekoľkých jazdách si zvykol asi každý.

9. 7. štvrtok
Večer o 18:00 nás čakal prvý oficiálny tréning. Naši jazdci si vyskúšali nové skoky a boli už viac odvážnejší na dráhe ako predošlý deň.

10. 7. piatok
Slovensko malo tréning hneď ráno o 9:00, a tak naši jazdci mali čo robiť, aby vstali. Na trati si už len cibrili prejazdy ťažších roviniek a štarty, ktoré sú asi najdôležitejšie. Naši cruiseristi Martin Tomčo a Martin Maurer, dnes mali už preteky, a tak po posledných tréningoch krajín ostali v koridoroch, odkiaľ už štartovali preteky. Martin Tomčo jazdil kategóriu CR 17/18, kde sa v prvej jazde ocitol na 5. mieste, v druhej na 6. a v tretej na 4. mieste. Nuž toto mu nestačilo na postup ďalej, a tak vypadol z pretekov. Martin Maurer jazdil kategóriu CR 19-29 a v prvej jazde skončil na 5. mieste v druhej na 6. a v tretej na 5. Bohužiaľ ani to mu nestačilo na postup ďalej.

11. 7. sobota
Druhý deň pretekajú kategórie challenge prvý a druhý blok, čiže jediný z našej výpravy Matej Poráč, ktorý jazdil kategóriu B 12. V rozjazdách sa mu veľmi nedarilo a došiel na 6. mieste vo všetkých troch. Bohužiaľ ani jemu sa nepodarilo dostať sa ďalej.

12. 7. nedeľa
Posledný deň patrí B 15 a B 16, kde nás reprezentoval Michal Tomčo, ktorý jazdil pekne na 2. mieste vo všetkých troch jazdách a podarilo sa mu dostať až do štvrť finále Tam sa mu nepodarilo dostať na štvrtú pozíciu, skončil piaty a vypadol. A tak po nie veľmi vydarených majstrovstvách Európy sme sa zbalili a vydali na dlhú cestu domov.

A tu sú celkové výsledky: Martin Tomčo: 18. miesto
Michal Tomčo: 17. miesto
Martin Maurer: 30. miesto
Matej Poráč: 32. miesto

Majstrovstvá Slovenska BMX , 20. – 21. 6. 2009, Bratislava

20. 6. sobota
Prichádzame do Bratislavy na Majstrovstvá Slovenska jednotlivcov a družstiev v delegácii troch áut s poznávacími značkami KE. Počasie vyzerá celkom prijemné, pod mrakom, napriek predpovediam, ktoré sa však nakoniec ako vždy naplnia. Tréningy sme ešte začali na celkom dobre upravenej trati, no pred začiatkom prvých jázd sa to celé pokazilo trvalým dažďom, ktorý neprestal až do konca piatych rozjázd. Čo sa týka jednotlivých jazdcov nášho tímu, tak náš nový jazdec Miško Oravec (B6) mal čo robiť, aby sa vysporiadal s veľmi náročnými podmienkami na trati, no vo finále zabojoval a skončil na štvrtom mieste. Po dlhšej pauze sa na bicykel vrátil aj Janko Fabián (B9/10) a tiež sa prebojoval až do finále, kde bral ôsme miesto. Taktiež zabojoval Matej Poráč (B11/12), ktorý si vo finále poradil s ťažkou konkurenciou Adama Rojčeka, Filipa Zemana a Adama Nováka a skončil na peknom treťom mieste. Veľmi milo prekvapil Tomáš Kupec (B13/14) , ktorý po dlhej pauze zobral do rúk bicykel a vyhral všetky rozjazdy a tiež finále, čím si získal titul majstra Slovenska. Naše tzv. „eso“ Mišo Tomčo jazdil všetky rozjazdy okrem druhej na prvom mieste a vo finále po súboji s Jurajom Kleinom skončil na druhom mieste. No a to najsrandovnejšie nakoniec. Naši borci v kategorii CR15/29 jazdili tvrdé súboje aj medzi sebou, hlavne to bolo vidieť vo finále, kde Martin Tomčo vytlačil Maťa Maurera (Majera :D). Martin ešte v cieľovke bojoval s Jánom Barienčíkom o prvé miesto a získal titul majstra Slovenska. Majer došiel po páde na nepopulárnom štvrtom mieste.

21. 6. nedeľa
Počasie už vyzeralo normálne a črtali sa pekné preteky. Už hneď na tréningoch to vyzeralo inak, skoky sa už dali skákať a jazdilo sa rýchlejšie. Naši pretekári zajazdili podobne ako v sobotu a tým si zaistili prvé miesto na stupni víťazov na Majstrovstvách Slovenska klubových družstiev. Na druhom mieste skončili Liptovčania, neďalekí susedia a kamaráti, ku ktorým sa v zime chodievame snowboardovať a lyžovať. Na treťom mieste skončil tím Bikros Maniak Piešťany, na štvrtom Twister Modra a na piatom Rača Bratislava. Po vyhodnotení sme rýchlo pobalili veci a pálili sme to smerom do Košíc.